Menu Close

Please note: We are not yet another platform that is a marketplace for teachers and students. All our teachers are qualified, recruited, trained and supported by Alphabet Zone, and have to comply with Alphabet Zone’s high quality standards. Whether they are native or non-native English speakers, we make sure that they know English very well and are able to teach it well.

How to contact us?

If you would like to learn English or prepare for IELTS with our qualified and experienced teachers:

email us at lessons@abcxyz.zone or use our contact form.

How does Lessons Zone work?

    • Contact us, saying why you want or need to learn English, for example because you need to prepare for IELTS or another test/exam in English, or because you need to learn English for your job, or you need it outside your job to travel, socialize or live in an English-speaking country.
    • You will speak with our Director of Studies to determine what and how you need to learn. You might also be asked to take a placement test. 
    • We will prepare a study program tailored to your needs and choose the best teacher for you.

Lessons are available during and outside our office hours, including weekends.
All lessons are recorded and after each lesson you receive an audio and video recording (mp4) which includes multi-media materials used in the lesson and everything written on a virtual blackboard during the lesson.

How much does it cost?

LIMITED OFFER:  20% OFF on all lessons and lesson packages in August

For payment methods see our Terms of Service. If you are outside the UK, contact us for pricing in your local currency.

English for Life and English for Work
1x 60mins – £50
4x 60mins – £144 save £56
8x 60mins – £256 save £144
1x 90mins – £70
4x 90mins – £200 save £80
8x 90mins – £368 save £192

After purchasing an 8-lesson package, you can buy additional lessons for £32 (60mins) and £46 (90mins) regardless of how many more you buy.

IELTS preparation and Business English
1x 60mins – £60
4x 60mins – £184 save £56
8x 60mins – £336 save £144
1x 90mins – £90
4x 90mins – £256 save £104
8x 90mins – £480 save £240

After purchasing an 8-lesson package, you can buy additional lessons for £42 (60mins) and £60 (90mins) regardless of how many more you buy.